Wewnątrzszkolny System Oceniania
Wewnątrzszkolny System Oceniania
Wewnątrzszkolny System Oceniania opracowany jest z godnie z przepisami
Ministerstwa Edukacji Narodowej.
§1
- Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu
przez nauczycieli poziomu wiedzy, postępów w nauce i umiejętności w stosunku
do wymagań edukacyjnych wynikających z programów nauczania. - Szczegółowe cele i zasady oceniania wewnątrzszkolnego regulują odrębne przepisy.
- Oceny z religii lub etyki regulowane są odrębnymi przepisami.
§2
1. W szkole obowiązuje dziennik elektroniczny.
2. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie i rodzice informowani są o:
- sposobie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych w szkole,
- wymaganiach edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów,
- sposobach sprawdzania osiągnięć uczniów,
- obowiązującym wewnątrzszkolnym systemie oceniania,
- kryteriach oceniania zachowania,
- warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych,
- warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania,
- skutkach wystawienia uczniowi nagannej oceny klasyfikacyjnej zachowania, która może mieć wpływ na promocję do klasy programowo wyższej lub nieukończenie szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi lub po raz trzeci z rzędu ustalono naganną ocenę z zachowania,
- zasadach ustalania oceny klasyfikacyjnej z zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe na podstawie orzeczenia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub specjalistycznej.
3. Na podstawie orzeczenia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych
i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.§3
- Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego
w ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi, a klasyfikowanie roczne w ostatnim tygodniu nauki w danym roku szkolnym. - Proponowana ocena klasyfikacyjna śródroczna lub roczna, wpisana ołówkiem do dziennika elektronicznego, może ostatecznie być podwyższona o jeden stopień w górę lub obniżona o jeden stopień w dół.
- Ocenę klasyfikacyjną śródroczną i roczną w klasach IV-VI szkoły podstawowej
i w gimnazjum wystawiają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne
na podstawie minimum trzech ocen cząstkowych, przy jednej godzinie zajęć edukacyjnych wynikających z tygodniowego rozkładu zajęć oraz minimum czterech ocen cząstkowych, przy dwóch i więcej godzinach lekcyjnych, przypadających z danego przedmiotu
w tygodniu. - W klasach integracyjnych ocenę klasyfikacyjną ustala nauczyciel przedmiotu
po zasięgnięciu opinii nauczyciela specjalisty współorganizującego kształcenie integracyjne. - W sytuacji, gdy przedmiotu uczy dwóch lub więcej nauczycieli ocena klasyfikacyjna śródroczna i roczna musi być uzgodniona przez tych nauczycieli.
- Przy klasyfikacji śródrocznej i rocznej ocena końcowa uwzględnia wszystkie oceny cząstkowe uzyskane przez ucznia. Ocena końcowa nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.
- W klasach I-III szkoły podstawowej obowiązuje jedna ocena opisowa z osiągnięć edukacyjnych i zachowania.
- Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych w klasach I – III uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
- W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może zdecydować o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I – III szkoły podstawowej na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia.
- Na wniosek rodziców i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy klasy i po uzyskaniu zgody rodziców Rada Pedagogiczna może postanowić
o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego. - Oceny końcowe (semestralne) uzyskane z dodatkowych zajęć edukacyjnych, w tym z religii lub etyki wlicza się do średniej ocen.
- Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu
na promocję do klasy programowo wyższej, ani na ukończenie szkoły. - Uczeń kończy szkołę podstawową lub gimnazjum:
1) jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne klasyfikacyjne oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych w szkole danego typu, uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej.
2) jeżeli ponadto uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjum przystąpi odpowiednio do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego.
- Uczeń kończy szkołę podstawową lub gimnazjum z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, o której mowa w ust. 12 pkt.1, uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.
§4
- Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym są ocenami opisowymi.
- Nawet niewielkie postępy ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym ocenia się pozytywnie, natomiast brak postępów nie podlega wartościowaniu negatywnemu.
- Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem opracowanego dla niego, indywidualnego programu edukacyjnego i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym w klasach I – III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i jego zachowania w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem opracowanego dla niego, indywidualnego programu edukacyjnego i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny z zachowania.
- Ocenianie i klasyfikowanie śródroczne i roczne ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym polega na sporządzeniu dla tego ucznia oceny opisowej w dzienniku lekcyjnym.
- Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu
z jego rodzicami/ opiekunami prawnymi. - O ukończeniu szkoły podstawowej lub gimnazjum przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej Rada Pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami lub prawnymi opiekunami.
§5
- Począwszy od klasy IV w szkole obowiązuje następująca skala ocen bieżących
i klasyfikacyjnych śródrocznych oraz rocznych:
- stopień celujący 6,
- stopień bardzo dobry 5,
- stopień dobry 4,
- stopień dostateczny 3,
- stopień dopuszczający 2,
- stopień niedostateczny 1.
- Dla ocen bieżących można stosować znaki informacyjne w postaci „+” i „-”.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, zajęć technicznych, muzyki
i plastyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć. - Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, lub informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej,
w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”. - Uczniowie, którzy nie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego, o ile jest to pierwsza lub ostatnia ich lekcja, mogą zostać zwolnieni z tych zajęć na pisemną prośbę rodzica skierowaną do dyrektora szkoły.
- W szkole obowiązuje następująca skala śródrocznych i rocznych ocen zachowania ucznia:
- wzorowe,
- bardzo dobre,
- dobre,
- poprawne,
- nieodpowiednie,
- naganne.
7. W szkole stosuje się system punktowego oceniania zachowania.
§6
- Stopnie szkolne są jawne, zarówno dla ucznia jak i rodziców. Nauczyciel, ustalając stopień szkolny, powinien go na prośbę ucznia lub jego rodziców krótko uzasadnić.
- Oceny klasyfikacyjne wystawia się nie później niż trzy dni przed posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej.
- W razie potrzeby wychowawca z inicjatywy własnej albo na prośbę ucznia
lub jego rodziców informuje o warunkach dopuszczenia do egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego i sprawdzającego.
§7
- Uczeń niesklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- W przypadku ucznia niesklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności,
na jego prośbę lub prośbę rodziców, Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. - Uczeń niesklasyfikowany lub jego rodzice składają do dyrektora szkoły podanie z prośbą
o egzamin klasyfikacyjny nie później jednak niż do dnia poprzedzającego posiedzenie Rady Pedagogicznej. - Egzamin klasyfikacyjny za I semestr powinien odbyć się nie później niż do końca marca.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danego przedmiotu w obecności innego nauczyciela tego samego lub pokrewnego przedmiotu oraz dyrektora szkoły.
- Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki, zajęć komputerowych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Z pozostałych przedmiotów egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej oraz ustnej.
- Zagadnienia do egzaminu klasyfikacyjnego przygotowuje nauczyciel prowadzący dane zajęcia, dołączając szczegółowe wymagania na daną ocenę, które przedstawia uczniowi przed egzaminem.
- W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni, w charakterze obserwatorów, rodzice ucznia.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
- Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:
- skład komisji,
- termin egzaminu,
- pytania egzaminacyjne,
- wynik egzaminu oraz ocenę ustaloną przez komisję.
Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia oraz szczegółowe kryteria wymagań na daną ocenę.
§8
- Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się także do egzaminu klasyfikacyjnego ucznia realizującego indywidualny tok lub program nauki albo spełniającego obowiązek nauki poza szkołą.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust.1, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, zajęcia techniczne, plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
§9
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
- Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
- W czasie trwania egzaminu poprawkowego ucznia rodzic jest zobowiązany do obecności
w szkole. - Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu
z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, informatyki, zajęć komputerowych, techniki, zajęć technicznych oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma formę przede wszystkim zadań praktycznych. - Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.
W skład komisji wchodzą:- dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze –
jako przewodniczący, - nauczyciel prowadzący dane zajęcia – jako egzaminujący,
- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia.
- Nauczyciel może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje
jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne. - Przewodniczący komisji przedstawia uczniowi przed egzaminem szczegółowe kryteria wymagań na oceny wyższe zgodnie z WSO.
- Pytania (ćwiczenia praktyczne) do egzaminu poprawkowego przygotowuje nauczyciel prowadzący dane zajęcia, a zatwierdza przewodniczący komisji.
- Nauczyciel może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje
- dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze –
- Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający:
- skład komisji,
- termin egzaminu,
- pytania egzaminacyjne,
- wynik egzaminu oraz ocenę ustaloną przez komisję.
Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia oraz szczegółowe kryteria wymagań na daną ocenę.
- Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego
w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie określonym przez dyrektora szkoły.
- Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są zgodnie ze szkolnym planem nauczania realizowane w klasie programowo wyższej.
§10
- Uczniowie klas gimnazjalnych, w których realizuje się podstawę programową kształcenia ogólnego, określoną w rozporządzeniu MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. Z 2009 r. Nr 4, poz. 17) biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.
- Projekt edukacyjny jest zespołowym planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.
- Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.
- Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniowski pod opieką nauczyciela
i obejmuje następujące działania:
- wybranie tematu projektu edukacyjnego,
- określenie celów projektu i zaplanowanie etapów jego realizacji,
- wykonanie zaplanowanych działań,
- publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego.
- Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego określa dyrektor gimnazjum
w porozumieniu z Radą Pedagogiczną. - Kryteria oceniania zachowania ucznia gimnazjum zawarte w ocenianiu wewnątrzszkolnym uwzględniają udział ucznia w realizacji projektu edukacyjnego.
- Wychowawca klasy na początku roku szkolnego, w którym uczniowie będą realizować projekt edukacyjny, informuje uczniów i ich rodziców o warunkach realizacji projektu edukacyjnego.
- Informacje o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, uniemożliwiających udział ucznia w realizacji projektu edukacyjnego, dyrektor szkoły może zwolnić ucznia z realizacji projektu edukacyjnego na wniosek rodzica.
- W przypadkach, o których mowa w ust.9, na świadectwie ukończenia gimnazjum w miejscu przeznaczonym na wpisanie informacji o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
§11
- Uczeń ma prawo do egzaminu sprawdzającego, jeśli jego zdaniem lub zdaniem jego rodziców przewidywana ocena klasyfikacyjna roczna lub semestralna z obowiązkowych
i dodatkowych zajęć edukacyjnych jest zaniżona. - Uczeń traci prawo do egzaminu sprawdzającego, jeśli otrzymał z zachowania ocenę nieodpowiednią lub naganną, a także wykazywał lekceważący stosunek do zajęć edukacyjnych udokumentowany odpowiednimi wpisami w dzienniku lekcyjnym.
- Egzamin sprawdzający przeprowadza się na pisemną prośbę ucznia lub jego rodziców skierowaną do dyrektora szkoły najpóźniej na trzy dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
- Decyzja o uwzględnieniu lub odrzuceniu prośby należy do dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii wychowawcy, pedagoga i nauczycieli uczących ucznia.
- Termin egzaminu sprawdzającego wyznacza się najpóźniej w dniu posiedzenia klasyfikacyjnego Rady Pedagogicznej.
- Egzamin sprawdzający obejmuje swoim zakresem treści kształcenia zawarte w programie nauczania.
- Egzamin sprawdzający przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, w której skład wchodzą:
- dyrektor szkoły lub jego zastępca – jako przewodniczący komisji,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminator,
- nauczyciel prowadzący takie same zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.
- Nauczyciel może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. Na jego miejsce dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela, prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne.
- Egzamin sprawdzający składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu
z plastyki, muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. - Z przeprowadzonego egzaminu sprawdzającego sporządza się protokół zawierający:
- skład komisji,
- termin egzaminu,
- pytania egzaminacyjne,
- wynik egzaminu
- ocenę ustaloną przez komisję.
- Do protokołu dołącza się pisemne prace uczniów i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
§12
- Ocena zachowania ucznia nie ma wpływu na oceny z poszczególnych przedmiotów.
- Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole co najmniej dwa razy z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Trzykrotne otrzymanie rocznej oceny nagannej ze sprawowania w danej szkole jest równoznaczne z powtarzaniem klasy, a w przypadku ucznia klasy programowo najwyższej
z nieukończeniem szkoły, bez względu na uzyskane oceny z przedmiotów. - Ocena zachowania ucznia wyraża opinię o przestrzeganiu przez niego statutu szkoły i innych przepisów wewnętrznych, udziale w życiu klasy, szkoły i środowiska oraz poszanowaniu tradycji szkoły i jej zwyczajów, postawie wobec innych, kulturze osobistej.
- Elementami podlegającymi opinii są:
- wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
- postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,
- dbałość o piękno mowy ojczystej,
- dbałość o honor i tradycje szkolne,
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
- godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,
- okazywanie szacunku innym osobom.
- Oceny zachowania ucznia dokonuje wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy, biorąc pod uwagę samoocenę ucznia.
- Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
albo indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej. - Wychowawca klasy podaje uczniom i ich rodzicom informację w formie pisemnej
o przewidywanej ocenie zachowania na dwa tygodnie przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej. - Rodzice mogą zwrócić się do dyrektora szkoły w formie pisemnej w terminie do 7 dni
przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej o ponowne ustalenie rocznej oceny zachowania. - Wniosek o ponowne ustalenie rocznej oceny zachowania rozpatruje zespół powołany
przez dyrektora szkoły w składzie:
- wychowawca klasy,
- pedagog szkolny,
- zespół nauczycieli uczących w danej klasie (minimum 50% uczących w tej klasie),
- przedstawiciel samorządu klasowego.
- Powołany zespół analizuje jeszcze raz zachowanie ucznia w danym roku szkolnym uwzględniając w szczególności sytuacje:
- rodzinne,
- zdrowotne.
- Prawo do uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania nie przysługuje uczniowi, który:
- otrzymał naganę dyrektora szkoły,
- łamie obowiązujące prawo
- znęca się psychicznie lub fizycznie nad słabszymi, np. stosuje szantaż, wyłudzenia, zastraszenie,
- rozmyślnie zdewastował mienie szkolne lub prywatne,
- wagaruje.
- W oparciu o opinię powołanego zespołu, wychowawca ponownie ustala roczną ocenę zachowania.
- Ustalona przez wychowawcę ocena zachowania jest oceną ostateczną, jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki zawarte w ust.6.
§13
- Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają,
że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania
tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. - W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalenia tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
- w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów;
w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
- Sprawdzian, o którym mowa w ust.2 pkt.1, przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust.1. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
- W skład komisji wchodzą:
- w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
- dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
- dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu prowadzących
takie same zajęcia edukacyjne;- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
- dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
- wychowawca klasy,
- wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne
w danej klasie, - pedagog,
- psycholog,
- przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,
- przedstawiciel Rady Rodziców.
- Nauczyciel może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem
tej szkoły. - Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem §30 ust.1.
- Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
- w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
- skład komisji,
- termin sprawdzianu, o którym mowa w ust.2 pkt.1,
- zadania (pytania) sprawdzające,
- wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę;
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
- skład komisji,
- termin posiedzenia komisji,
- wynik głosowania,
- ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.
Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Do protokołu, którym mowa w ust.7 pkt.1 dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
- Przepisy ust.1-9 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.
W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
§14
- Informacje o postępach ucznia rodzic uzyskuje podczas zebrań z wychowawcą klasy
oraz konsultacji indywidualnych. - W przypadku zdarzeń negatywnych z udziałem ucznia rodzic jest proszony o kontakt
ze szkołą w terminie ustalonym przez obie strony. - Nieobecność rodziców na zebraniu nie zwalnia go z obowiązku uzyskania informacji
o przewidywanych ocenach dziecka. - Niezapoznanie się rodziców z przewidywanymi dla ucznia z ocenami klasyfikacyjnymi z zajęć edukacyjnych i przewidywanej ocenie zachowania jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną ocenę.
- Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu