Zarys historii szkoły
Zarys historii szkoły
Początki szkoły
Utworzenie Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu wiąże się ściśle z rozwojem przemysłu w mieście w latach 60.i 70. Powstało wtedy wiele nowych zakładów pracy, w tym Zakłady Włókien Sztucznych „Elana” (w 1964 r.), usytuowane przy ul. Marii Skłodowskiej - Curie. Zakład ten stał się miejscem zatrudnienia dla setek, a w miarę jego rozbudowy tysięcy ludzi, przybyłych do Torunia z sąsiednich miejscowości. Napływ pracowników do „Elany” przyczynił się do powstania nowego osiedla mieszkaniowego – Rubinkowa.
W tym rejonie miasta działały jedynie dwie szkoły podstawowe – nr 4 (przy ul. Rydygiera) oraz nr 8 (przy ul. Łyskowskiego). Były one przepełnione i nie mogły w należyty sposób zapewnić wszystkim dzieciom odpowiednich warunków do realizacji obowiązku szkolnego. W związku z tym z dniem 1 września 1981 r., decyzją władz miasta, utworzona została filia Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu. Mieściła się ona przy ul. Bukowej, w dwóch pawilonach, które na cele szkolnictwa przekazały Zakłady Włókien Sztucznych „Elana”. W placówce tej pobierało naukę 709 uczniów w 29 oddziałach na poziomie klas 0 - III. Edukację dzieci prowadziło 30 nauczycieli.
Pierwsza siedziba szkoły - pawilony przy ul. Bukowej
Zabawy w czasie przerwy na boisku szkolnym
Już po miesiącu pracy szkoła ta stała się samodzielną placówką oświatową. Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Toruniu Stefana Krzemkowskiego z dnia 22 września 1981r. w miejsce dotychczasowego punktu filialnego Szkoły Podstawowej nr 8 otwarto 1 października 1981 r. Szkołę Podstawową nr 16 w Toruniu. Pierwszym dyrektorem placówki została Teresa Mausolf, dotychczasowa wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 8. Jej zastępcami byli Tadeusz Ulatowski, Anna Figura-Werzyńska oraz Małgorzata Szymoniak.
Pierwsza dyrektor szkoły - Teresa Mausolf
Szkoła położona była w spokojnym i cichym miejscu, z dala od miejskiego gwaru. Uczniowie mieli pod dostatkiem miejsca do zabawy, gdyż obszar pomiędzy pawilonami zaadaptowano na boisko. Od początku istnienia w szkole działała świetlica.
W miarę rozwoju placówki Zakłady Włókien Sztucznych przekazywały jej w następnych latach dalsze obiekty, w wyniku czego szkoła rozrosła się do pięciu pawilonów. Nietypowe warunki lokalowe nie ograniczały życia społeczności uczniowskiej. Prowadziły działalność różne organizacje - Polski Czerwony Krzyż, drużyna harcerska, Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Radzieckiej. W październiku 1984 r. szkoła wzbogaciła się o prowizoryczną salę gimnastyczną, w której odbywały się zajęcia wychowania fizycznego.
W roku szkolnym 1982/1983 w 44 oddziałach na poziomie klas I – IV kształciło się ok. 1121 uczniów. W roku następnym 1983/1984 część oddziałów wraz z nauczycielami przeszła z naszej placówki do Szkoły Podstawowej nr 18. W „szesnastce” uczyło się wówczas 1009 dzieci w 43 oddziałach na poziomie klas I - V . Mimo tych zmian, było nas zdecydowanie za dużo, by w prawidłowy sposób funkcjonować w dotychczasowych warunkach lokalowych. Z roku na rok przybywało uczniów, potrzebne były nowe, przestronniejsze pomieszczenia. Od 1 września 1983 r. Szkołą Podstawowa nr 16 w Toruniu kierowała nowa dyrektor – Maria Taglewska.
Dyrektor Maria Taglewska Wicedyrektor Ludwik Schmidtke Wicedyrektor Stanisław Jurczak
Przenosiny do nowej siedziby
W roku szkolnym 1984/1985 nasza placówka posiadała klasy na poziomach I – VI, do których uczęszczało 1231 uczniów. W roku następnym w szkole uczyło się 1475 dzieci, w tym 270 uczniów w jedenastu klasach pierwszych. W tym czasie przy ul. Władysława Dziewulskiego podjęto prace budowlane nad nową siedzibą szkoły. Wznosił ją Kombinat Budowlany w Toruniu. Inwestycja realizowana była w latach 1984 - 1985.
Budowa nowej siedziby szkoły przy ul. Władysława Dziewulskiego 2 trwała w latach 1984-1985.
Wreszcie nadszedł długo oczekiwany przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli dzień. 23 listopada 1985 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 16, przy ul. Władysława Dziewulskiego 2 w Toruniu. Społeczność szkoły mogła wreszcie przenieść się do przestronnego obiektu. Podczas uroczystości przejęcia nowej siedziby dyrektor Maria Taglewska otrzymała z rąk dyrektora Kombinatu Budowlanego symboliczny klucz do budynku szkoły. Uczniowie otrzymali do dyspozycji 22 pomieszczenia, tj. ok. połowę całej planowanej inwestycji.
Praca w nowym budynku szkoły została uroczyście zainaugurowana 23 listopada 1985 r.
W otwarciu naszej placówki uczestniczyli przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz reprezentanci władz miasta.
Jako pierwsze do nowego budynku przeniosły się klasy I, II i III (razem 777 osób). Nastąpiło to jeszcze w listopadzie 1985 r. Pozostałe dzieci, w liczbie 743, nadal uczęszczały do dotychczasowej szkoły. Wszyscy uczniowie klas I – VIII rozpoczęli naukę w nowym obiekcie w kolejnym roku szkolnym, który rozpoczął się 1 września 1986 r. W maju 1987 r. zakończono budowę basenu kąpielowego. Oddany do użytku kompleks budynków szkolnych wraz z boiskami zajmuje obszar o powierzchni 18780 m² i liczy 33 sale lekcyjne.
Szkoła została wzniesiona na planie litery H i składa się z:
- budynku głównego o trzech kondygnacjach,
- sali gimnastycznej,
- krytego basenu kąpielowego,
- łącznika między salą gimnastyczną a budynkiem głównym,
- szatni (w piwnicy).
Wokół szkoły znajdują się boiska sportowe oraz tereny zielone.
Od początku swojego istnienia szkoła posiada świetlicę, bibliotekę, stołówkę, gabinet pielęgniarski i stomatologiczny.
Szkoła w latach 1986-1991
20 maja 1989 r. społeczność naszej placówki przeżywała podniosłą uroczystość.
W dniu tym odbyła się ceremonia nadania Szkole Podstawowej nr 16 w Toruniu imienia i wręczenia sztandaru. Patronem szkoły został Polak, bohater walk o niepodległość Kuby w XIX wieku, gen. major Karol Rolow Miałowski.
Podczas akademii dyrektor Marii Taglewskiej został przekazany sztandar szkoły ufundowany przez Komitet Rodzicielski i zakłady pracy („Rzut”, „Rubinkowo”, OPEC).
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasady Republiki Kuby w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z ambasadorem - Isabel Allende na czele, a także przedstawiciele władz politycznych i administracyjnych Torunia. Z tej okazji została odsłonięta tablica poświęcona patronowi szkoły oraz otwarta izba tradycji. Na zakończenie uroczystości goście oraz zasłużeni pracownicy naszej placówki otrzymali medale pamiątkowe z wizerunkiem patrona.
Karol Rolow Miałowski pozostawał patronem szkoły do 1991 roku.
Szkoła po reorganizacji w 1991 r.
Uroczystość pasowania klas I na uczniów
Od 1 września 1992 r. nowym dyrektorem szkoły została Małgorzata Pikuła.
Rok 1994/1995 przyniósł znaczną zmianę w funkcjonowaniu placówki. W szkole została utworzona pierwsza klasa integracyjna (na poziomie klasy II), w której wspólnie z uczniami zdrowymi uczyły się dzieci niewidome i słabo widzące. W ten sposób nasza szkoła stała się prekursorem nauczania integracyjnego w placówkach edukacyjnych Torunia. Wychowawcą klasy została Barbara Gajtkowska, zaś funkcję nauczyciela specjalisty wypełniała Katarzyna Gdowska (tyflopedagog).
Następne lata przyniosły otwarcie kolejnych oddziałów integracyjnych, w których kształcą się również dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz z porażeniem mózgowym. W każdej takiej klasie uczniowie o specjalnych potrzebach otrzymują dodatkowe wsparcie ze strony tyflopedagoga lub oligofrenopedagoga, który towarzyszy im w czasie wszystkich zajęć lekcyjnych. W momencie przyjęcia ucznia do klasy integracyjnej musi on posiadać orzeczenie lub opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, na podstawie której dostosowuje się wymagania edukacyjne do możliwości i potrzeb dziecka. Uczniowie niepełnosprawni w pełni uczestniczą w życiu szkoły – biorą czynny udział w akademiach okolicznościowych, z powodzeniem startują w konkursach, należą do kół zainteresowań.
Od 1 września 1997 r. funkcję dyrektora szkoły przejęła Wiesława Paradowska.
Wicedyrektorzy w latach 1997-2006 - od lewej Barbara Gajtkowska, Wiesława Dagow. Barbara Strzyżewska
Po reformie oświatowej z 1999 r.
1 września 1999 r. w Polsce weszła w życie reforma ustroju szkolnego, w rezultacie której w miejsce ośmioklasowych szkół podstawowych powstały sześcioletnie szkoły podstawowe oraz trzyletnie gimnazja. Uchwałą Rady Miasta Torunia z dnia 11 marca 1999 r. Szkoła Podstawowa nr 16 w Toruniu o strukturze klas I-VIII stała się sześcioletnią Szkołą Podstawową o strukturze organizacyjnej klas I - VI. Inna uchwała Rady Miejskiej Torunia, z dnia 11 marca 1999 r., dotyczyła założenia Gimnazjum nr 16 w Toruniu. Zostało ono zlokalizowane w tym samym budynku, w którym do tej pory działała jedynie szkoła podstawowa. Uczniowie kończący klasę VI w dotychczasowym, ośmioklasowym systemie, przechodzili do klasy I gimnazjum.
W roku wdrażania reformy, w szkole funkcjonowało 5 klas I (w tym 2 integracyjne), 5 klas II (również 2 klasy integracyjne), 4 klasy III, 6 klas IV (w tym 1 klasa integracyjna i 1 wyrównawcza), 5 klas V, 5 klas VI. W Gimnazjum nr 16 utworzono 5 klas pierwszych.
Obwód szkoły podstawowej obejmował w 1999 r. ulice: Działowskiego, Jamontta, Piskorskiej, Przybyłów oraz Dziewulskiego (nr 1-15 i 17), Łyskowskiego (nr 18) i Niesiołowskiego (nr 1-15). Analogiczny obszar posiadał obwód gimnazjum.
W czerwcu 2000 r. mury naszej szkoły opuścił ostatni rocznik klas VIII - łącznie 133 absolwentów z pięciu oddziałów.
W dniu 24 maja 2001 r. Rada Miasta Torunia wydała uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół nr 16 w Toruniu. Stwierdzała ona, że „łączy się Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 16 i Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 16 w zespół, któremu nadaje się nazwę: Zespół Szkół nr 16 z siedzibą w Toruniu, ul. Dziewulskiego 2”. Powyższa uchwała weszła w życie z dniem 1 września 2001 r.
W roku 2001/2002 w Zespole Szkół nr 16 w Toruniu pobierało naukę 991 uczniów, w tym 45 niepełnosprawnych w 11 klasach integracyjnych. Było 29 oddziałów szkoły podstawowej ( 622 dzieci ) i 15 oddziałów gimnazjalnych (369 uczniów).
Wanda Szuman - nowa patronka szkoły
Naszą działalność zawsze pragnęliśmy opierać na najlepszych wzorcach osobowych. Naturalnym wzorem dla uczniów byłby patron szkoły, którego od 1991 r. nasza placówka nie posiadała. W związku z tym na Radzie Pedagogicznej 24 października 2000 r. zgłoszono wniosek o nadanie szkole imienia. Spośród zaproponowanych kandydatów (Wanda Szuman, Tony Halik, Władysław Dziewulski, Stefan Wyszyński, Stanisław Konarski, Mikołaj Kopernik), na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, wyłoniono nazwisko Wandy Szuman jako przyszłej patronki szkoły.
Wybór właśnie tej postaci przez społeczność szkolną miał szczególne, symboliczne znaczenie. Wanda Szuman – wielka patriotka, pedagog, nauczyciel, opiekun osób chorych, niepełnosprawnych i wszystkich potrzebujących pomocy – była pionierką rehabilitacji osób niepełnosprawnych i cierpiących przez uprawianie sztuki. Przyczyniła się do popularyzacji w Polsce idei uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. Zachęcając do aktywności artystycznej (np. malowanie ustami, haftowanie nogami), odkrywała talenty tych ludzi, przyczyniając się do nadania ich życiu sensu. Opiekowała się sierotami. Wszystkim, którym pomagała, niosła nadzieję; pokazywała, jak żyć z ludźmi i dla ludzi. Ta sama idea przyświeca naszej szkole w procesie edukacji uczniów ze szczególnymi potrzebami, którzy razem ze swoimi zdrowymi kolegami uczęszczają do klas integracyjnych. Wanda Szuman była osobą o wielkiej sile ducha i charakteru, autorytetem moralnym dla wielu ludzi świata nauki i kultury. W 1992 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
5 lipca 2001 r. dyrektor szkoły Wiesława Paradowska zwróciła się do Naczelnika Wydziału Oświaty oraz Rady Miasta Torunia z oficjalnym pismem o nadanie Zespołowi Szkół nr 16 w Toruniu imienia Wandy Szuman. Jednocześnie w szkole podjęto przygotowania do mającej odbyć się z tej okazji uroczystości. Nawiązano kontakty z rodziną przyszłej patronki. Zorganizowano seminarium poświęcone życiu i działalności Wandy Szuman z udziałem osób, które ją znały – z prof. Cecylią Iwaniszewską, prof. Andrzejem Wojciechowskim oraz z fotografikiem, Czesławem Jarmuszem.
Przygotowano wiele konkursów tematycznych popularyzujących poczynania patronki :
- konkurs wiedzy o jej życiu i pracy,
- konkurs plastyczny „Działalność Wandy Szuman widziana oczami dzieci”,
- konkurs literacki „Wanda Szuman – życie w świetle idei”
- konkurs „Szkoła – twój drugi dom”, którego celem było umacnianie więzi uczniów ze szkołą oraz stworzenie poczucia współodpowiedzialności za jej działanie. Dzieci przedstawiały swoje wspomnienia i przeżycia związane ze szkołą w rozmaitej formie - plakatów, opowiadań, wierszy, wspomnień.
Ogłoszono konkurs na hymn szkoły. Swoje propozycje przedstawiły wszystkie klasy. Jury w składzie Barbara Strzyżewska oraz Anna Mikołajczyk, wybrało jako najlepszy, utwór napisany przez uczniów klasy VI D pod kierunkiem wychowawcy Andrzeja Kubackiego.
Organizowano wyjścia do Izby Pamięci Wandy Szuman oraz otoczono opieką jej grób na toruńskim cmentarzu św. Jerzego. Zadbano o odpowiedni wystrój sal lekcyjnych. Konkursy, pogadanki i zbieranie pamiątek umożliwiły uczniom wszechstronne poznanie osoby patronki oraz jej twórczego życia. Rada Rodziców podjęła uchwałę o ufundowaniu szkole sztandaru .
W tym dniu w kościele p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu została odprawiona przez biskupa Józefa Szamockiego msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców. Podczas celebry biskup dokonał poświęcenia sztandaru szkoły, który następnie został przekazany przez przedstawicieli Rady Rodziców, na ręce dyrektor Wiesławy Paradowskiej.
Uroczyste poświęcenie sztandaru przez biskupa Józefa Szamockiego
Uczniowie szkoły z nowym sztandarem
Dalszy ciąg ceremonii miał miejsce w szkole. Odsłonięto tablicę poświęconą Wandzie Szuman.
Na sali gimnastycznej dokonano prezentacji sztandaru, na który społeczność uczniowska złożyła ślubowanie.
Następnie odbyła się część artystyczna, która przybliżyła wszystkim postać patronki szkoły.
Inscenizacja z udziałem uczniów stanowiła część uroczystości nadania szkole imienia
W uroczystości uczestniczyli członkowie rodziny Wandy Szuman, przedstawiciele Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, dyrektorzy wielu toruńskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele władz miasta i instytucji oświatowych, delegacje młodzieży z różnych placówek edukacyjnych, nauczyciele, uczniowie i rodzice.
Od 2003 r. do tradycji naszej placówki weszło święto szkoły obchodzone (zawsze na początku kwietnia) na pamiątkę nadania szkole imienia. Najczęściej w dniu tym organizowane są wyjścia klas pod opieką wychowawców na rajd „Śladami Wandy Szuman”, podczas którego młodzież poznaje miejsca w Toruniu związane z życiem i działalnością patronki. Trasy rajdów - przygotowane przez zespół nauczycieli - są dostosowane do zainteresowań i możliwości uczniów. Wszystkie one kończą się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Wandy Szuman.
W roku szkolnym 2002/2003 Szkoła Podstawowa nr 16 przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu o miano „Szkoły z Klasą”, organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przez cały rok realizowaliśmy sześć trudnych zadań potwierdzających wypełnianie przez naszą szkołę funkcji wychowawczych i dydaktycznych na wysokim poziomie. „Egzamin” zdaliśmy wyśmienicie, otrzymując najwyższe oceny we wszystkich kategoriach konkursowych. 10 października 2003 r. otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły z Klasą”.
W 2005 r. szkoła podstawowa włączyła się do unijnego programu prowadzonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji „Socrates Comenius”. Realizując jego hasło przewodnie „Opowiem Tobie moją historię, a Ty opowiesz mi swoją” nawiązaliśmy współpracę ze szkołami w Portugalii, Rumunii, Niemczech, Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Były to placówki, w których istniały klasy integracyjne zbliżone do tych, jakie posiada nasza szkoła. Współpraca zaowocowała licznymi kontaktami międzynarodowymi oraz była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń na temat pracy z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych.
Jubileusz 25-lecia szkoły
Od września 2006 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Barbara Strzyżewska.
W roku tym obchodziliśmy jubileusz - 25-lecie funkcjonowania naszej placówki. Uczciliśmy ten fakt w sposób szczególny. Dnia 1 grudnia 2006 r. w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu odbyła się uroczysta msza święta z udziałem wszystkich nauczycieli, pracujących na przestrzeni tych lat w naszej szkole. W świątyni zgromadzili się licznie uczniowie i rodzice.
Mszę Świętą koncelebrował ksiądz biskup Andrzej Suski
Podczas dalszej części uroczystości, w szkole, dyrektor Barbara Strzyżewska przedstawiła najważniejsze wydarzenia z historii naszej placówki oraz dokonania jej uczniów i pracowników. Głos zabrało również wielu zaproszonych gości. Były gratulacje, podziękowania, życzenia. W dniu tym szkołę odwiedziło liczne grono jej absolwentów, którzy wykonują dziś odpowiedzialne funkcje społeczne (pracowników naukowych, dziennikarzy, nauczycieli) i w ten sposób przynoszą chlubę naszej placówce. Tradycjom i osiągnięciom społeczności szkolnej poświęcone były również wystawy przygotowane z okazji uroczystości.
Gratulacje dla dyrektor szkoły Barbary Strzyżewskiej
Uroczystość uświetniły występy naszych szkolnych artystów
Budynek szkoły w dniu 25. lecia jej istnienia
W roku szkolnym 2009/2010 w Zespole Szkół nr 16 w Toruniu uczyło się 829 uczniów w 37 oddziałach, w tym w 15 klasach integracyjnych, zaś pracę dydaktyczną i wychowawczą prowadziło 112 nauczycieli. W 11 oddziałach gimnazjum kształciło się 253 uczniów. W szkole podstawowej pobierało naukę 576 uczniów w 12 klasach. Do 2 oddziałów przedszkolnych, tzw. zerówek uczęszczało 49 dzieci. We wrześniu 2009 r. powołano do życia dwa oddziały pięciolatków, które liczyły razem 44 dzieci.
W roku 2010 ukończone zostały prace nad instalacją windy w budynku szkolnym. Dzięki jej funkcjonowaniu niepełnosprawni uczniowie mogą łatwiej przemieszczać się po gmachu szkoły i korzystać z pracowni przedmiotowych.
„ Szesnastka” jest szkołą, która trwale wrosła w osiedle Rubinkowo II w Toruniu. Była i jest miejscem organizowania wielu imprez środowiskowych, koncertów, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz działań sportowo-rekreacyjnych.
Szkoła tętni życiem. Uczniowie i nauczyciele nie marnują czasu, uczą się, rozwijają swoje zainteresowania i talenty. Korzystają przy tym z dobrze zaopatrzonej biblioteki i czytelni, wyposażonej w komputery z dostępem do Internetu. Wychowawców i rodziców w pracy z młodzieżą wspierają psycholog, pedagog, socjoterapeuta, logopeda, stomatolog i pielęgniarka szkolna. Prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci klas I-III, zajęcia terapii pedagogicznej, działają koła zainteresowań, chór, odbywają się różnorodne zajęcia sportowe. Dla uczniów z orzeczeniami o specjalnych potrzebach kształcenia organizowane jest nauczanie indywidualne oraz prowadzone są zajęcia rewalidacyjne. Ponadto uczniowie mogą uczyć się w ramach zajęć pozalekcyjnych języków obcych: francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. Uczniowie biorą udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych, turniejach i odnoszą w nich znaczące sukcesy.
W roku szkolnym 2011/2012 Nauczyciel języka angielskiego Katarzyna Rasiewicz jako główny koordynator zgłosiła i podjeła współpracę szkoły z sześcioma szkołami UE w ramach programu Sokrates (później Erasmus). Współpraca trwała pięć lat i polegała na ścisłej współpracy naszych uczniów z uczniami z takich krajów jak Anglia (Blackpool), Portugalia(Porto – Nova Gaia), Rumunia, Niemcy (Dulmen) i dwie szkoły z Belgii (Genk), Irlandia (Crow)
W roku szkolnym 2016 zawiązaliśmy partnerstwo ze szkołą z Pescarii (Włochy) w ramach doświadczeń między naszymi krajami. Współpraca polegała na wymianie uczniów i kształcenia w ramach danego kraju, tak aby uczniowie z naszej szkoły oraz Włoch mogli poznać od podstaw życie i obowiązki w danej szkole.
W 2017 roku przystąpiliśmy do drugiego programu Erasmus i współpracowaliśmy z pięcioma szkołami UE, w których udział w wyjzadach mieli również nasi uczniowie mogący naucznia sprawdzić jak wygląda edukacja w innych krajach. W ramach tego programu, na pierwszą wizytę do Grecji udała się również aktualny Dyrektor szkoła p. Grażyna Górska
W roku szkolnym 2017/2018 doszło do reformy oświaty w wyniku której Zespół Szkół nr 16 wrócił do dawnej nazwy Szkoły Podstawowej nr 16
Aktualne logo Szkoły Podstawowej nr 16 w Toruniu
W tym roku obchodziliśmy z wielką przyjemnością obchody 100 - lecia Odzyskania Niepodległości
25 października 2024 roku obchodziliśmy Jubileuszu 30-lecia Integracji w Szkole Podstawowej nr 16 w Toruniu. Uroczystość odbyła sie z dużym zaangażowaniem społeczności szkolnej aktualnej i absolwentów naszej szkoły.
To dzięki Wam Jubileusz pozostanie w naszej pamięci jako wyjątkowy czas, który pokazuje, jak wiele możemy razem osiągnąć.
Organizatorzy
5