Zajęcia techniczne
- Przedmiot - technika w 16- stce
- BRD - Karta rowerowa
- Koło modelarskie
- Wymagania z przedmiotu technika SP
- Wymagania z przedmiotu technika - Gimnazjum
- Rysunek techniczny
- Zasady wymiarowania - rys. tech
- Karmnik oraz budki lęgowe dla ptaków, budki dla jeży
- Obwody elektryczne
- Wełna - praca na maszynie dziewiarskiej zad,dom
- TESTY BRD
- Konkurs Marynistyczny
Rysunek techniczny
Rodzaj linii Podstawowe zastosowanie Linia ciągła bardzo gruba Podstawowe zastosowanie: tabelka numeru rysunku, połączenia klejone, lutowane. Linia ciągła gruba Podstawowe zastosowanie: zarysy przedmiotów, kształty przekrojów, (wyjątkiem jest kład miejscowy, który kreślimy linią cienką), obramowanie arkusza rysunkowego, oznaczenie początku i konca załamania płaszczyzny przekroju, półka do numeru części w rysunku złożeniowym. Linia ciągła cienka Podstawowe zastosowanie: linia wymiarowa, linie pomocnicze odnoszące, znaki chropowatości powierzchni, tabelka tolerancji, kreskowanie przekrojów, osie otworów o średnicy mniejszej lub równej 12 [mm], linie odnoszace wrysunku złozeniowym. Linia kreskowa cienka Podstawowe zastosowanie: linie niewidoczne przedmiotu. Linia punktowa cienka Podstawowe zastosowanie: osie symetrii otworów o średnicy większej niż 12 [mm], linia podziałowa. Linia dwupunktowa cienka Podstawowe zastosowanie: rysowanie krańcowego połozenia elementu, środek cięzkości przedmiotu. Linia dwupunktowa gruba Podstawowe zastosowanie: oznaczenie rodzaju, sposobu obróbki cieplnej. Linia cienka falista lub zygzakowata Podstawowe zastosowanie: urwanie przedmiotu, przekrój czastkowy. Wymiarowanie to wyrażenie pewnej wielkości w przyjetej jednostce wymiarowej i oznaczenie tego na rysunku w odpowiedni sposób. W technice wymiary podajemy zawsze w [mm]! Elementy wymiarowania: Wymiarowanie łańcuchowe Wymiarowanie łańcuchowe charakteryzuje się tym, że wymiary układamy w tzw. łańcuchy wymiarowe (przykład łańcucha oznaczyłem czerwonym kolorem). Łańcucha wymiarowego nie wolno zamykać! Na rysunku zawsze podajemy wymiary gabarytowe przedmiotu. Wymiarowanie bazy wymiarowej Wymiarowanie bazy wymiarowej (od bazy wymiarowej) polega na podawaniu (kreśleniu) wszystkich wymiarów równoległych od jednej wspólnej linni, krawędzi lub płaszczyzny. W płaskim układzie wymiarowym współrzędnych prostokatnych są dwie wzajemnie prostopadłe bazy wymiarowe. W przypadku skaplikowanych przedmiotów dopuszcza się zastosowanie kilku baz wymiarowych. Bazą nie może być linia kreślona pod kątem, jak również linia zakończona łukiem. Pamietamy również o podaniu wymiarów gabarytowych przedmiotu. Wymiarowanie mieszane Wymiarowanie mieszane, jak wynika to z nazwy, polega na połączenu wymiarowania łańcuchowego z wymiarowaniem bazy wymiarowej i jest najtrudniejsze. Wymaga bowiem całkowitej kontroli na ilością i rodzajem wykreślonych wymiarów. Bardzo często podczas takiego wymiarowania wykorzystujemy symetryczność przedmiotów lub symetryczność ich części. Poniżej przykład wymiarowania mieszanego z wykorzystaniem osi symetrii. Zwróć uwagę na sposób wymiarowania otworów, ścięć oraz łuku. Wymiarowanie poszczególnych elementów przedmiotów
Zasady ogólne - Linie wymiarowe zakańcza się obustronnie strzałkami (niekiedy z
jednej strony). Kąt wierzchołkowy strzałki powinien wynosić około 20º.
- Jeżeli obok siebie znajduje się kilka małych wymiarów i brak
jest miejsca na strzałki, to zastępuje się je ukośnymi kreskami lub
kropkami.
- Liczby wymiarowe wpisujemy nad liniami wymiarowymi. Gdy wymiary są małe można pisać na przemian nad i pod linią wymiarową. W tym miejscu zaznaczyć należy, że niektóre programy komputerowe nie zawsze stosują się precyzyjnie do tej zasady.
- Wymiary liniowe (długość, szerokość, średnica) na rysunkach maszynowych dotyczących przedmiotów wykonanych z metalu podajemy w milimetryach, przy czym oznaczenia "mm" nie podajemy. Kąty wymiarujemy w stopniach, minutach i sekundach lub za pomocą zbieżności albo pochylenia.
- Wymiary powinno się na rysunkach tak rozmieszczać, żeby najwięcej z nich można było odczytać patrząc na rysunek od dołu lub od prawej strony, ale dopuszca się odstąpienie od tej zasady jeżeli poprawi to czytelność rysunku.
Wymiarowanie średnic Liczbę wymiarową średnicy poprzedza się znaczkiem (fi) niezależnie od tego, czy srednice wymiaruje się w rzucie na płasczyznę równoległą do osi powierzchi wymiarowej, czy też w rzucie bocznym, w którym ta płaszczyzna jest przedstawiona w postaci okręgu. Nie piszemy znaku (fi) gdy średnicę podajemy symbolem np. d1 i przed oznaczeniem srednicy gwintu np. M 10. Wymiarowanie promieni Liczbę wymiarową promienia poprzedza się zawsze literą (R). Jeżeli środek promienia leży poza obszarem przedmiotu to należy zwymiarować jego połozenie względem tego przedmiotu. Wymiarowanie zbieżności Liczbę wymiarową promienia poprzedza się zawsze literą (R). Jeżeli środek promienia leży poza obszarem przedmiotu to należy zwymiarować jego położenie względem tego przedmiotu. Wymiarowanie pochylenia Pochylenie w rysunku technicznym można podawać tymi samymi metodami co zbieżność. Wymiar pochylenia poprzedza się znakiem pochylenia (kat ostry) i umieszcza przy powierzchni pochylonej, wierzchołkiem w stronę cieńszego końca przedmiotu. Wymiarowanie elementów kwadratowych i sześciokątnych Gdy element przedmiotu o przekroju kwadratowym lub sześciokątnym, znajduje się w takim położeniu, że jego ściany są prostopadłe do płaszczyzny rysunku, to wymiar podajemy tak, jak na rysunku powyżej. W przeciwnym wypadku do podania wymiaru uzywamy linii odniesienia. Wymiarowanie ścięć krawędzi (tzw. faz). Wszystkie trzy podane wyżej sposoby wymiarowania faz są dopuszczalne i powszechnie stosowane. Fazy wykonuje się w celu stępienia ostrych krawędzi przedmiotu. Tolerancją wykonania- nazywamy dopuszczalne odstępstwo wykonania danego wymiaru, kształtu lub położenia powierzchni lub krawędzi względem siebie, od wymiaru nominalnego, który jest określony na rysunku technicznym. Wielkość tego odstępstwa określają tzw. odchyłki górna i dolna, które umiszcza się w postaci liczbowej lub przy pomocy odpowiedniego symbolu. Przykłady różnych symboli stosowanych w rysunku technicznym: Prostoliniowość Współosiowość Płaskość Okrągłość Kwadrat Prostopoadłość Nachylenie Symetria Równoległość Przecinanie osi Wyznaczony kształt zarysu Wyznaczony kształt powierzchni Rozwinięcie Gwint metryczny Średnica Przekrojemnazywamy przecięcie przedmiotu wyobrażeniową płaszczyzną w celu uwidocznienia kształtów (zarysów niewidocznych w rzucie). Przekrój wykonujemy przecinając przedmiot płaszczyzną, a następnie odrzucaqjąc część znajdującą się przed tą płaszczyzną. To co pozostało kreslimy zgodnie z metodą ME - rzutowanie Metodą Europejską. Rodzaje przekrojów: 1. Jednopłaszczyznowy prosty pionowy,prosty poziomy.
2. Wielopłaszczyznowy:
- złożony,
- schodkowy,
- łamany,
- poziomy,
- pionowy.
3. Półwidok - półprzekrój (dotyczy przedmiotów kołowo - symetrycznych).
4. Przekrój cząstkowy.
5. Kład miejscowy.
6. Kład przesunięty oznaczony. Kad przesunięty nieonaczony.
Przykłady przekrojów: Ad. 1 Przekrój ten wymaga oznakowania:
- początek i koniec linią grubą,
- płaszczyzna przekroju wielką literą,
- strzałka pokazująca kierunek rzutowania. W przypadku przekroju oczywistego np. wzdłuż osi symetrii można nie stosować oznaczenia.Ad. 2 Linią grubą oznaczamy płaszczyzny przekroju. Przekrój C-C możemy wykreslić w dowolnym miejscu arkusza rysunkowego. Ad. 3 W tak wykreślonym przekroju rzut boczny tulejki staje się zbędny. Ad. 4 To jest przekrój cząstkowy. W tym wypadku wykonany został przekrój otworu. Całkowity przekrój przedmiotu byłby zbędny. Ad. 5 i 6 Kład jest rodzajem przekroju. Nie może on być jednak narysowany w dowolnym miejscu arkusza rysunkowego, ale tylko wzdłuż płaszczyzny przekroju. W przypadku kładu nie rysujemy elementów znajdujących się za płaszczyzną przecięcia przedmiotu kładem. Jeżeli kierunek płaszczyzny przekroju nie jest oznaczony to kreślimy to co widać po lewej stronie od płaszczyzny przekroju. Zawsze rysujemy tyle rzutów, aby pokazane zostały wszystkie wymiary przedmiotu. Pamiętamy również o tym, że krawędzie niewidoczne w rzucie prostokątnym kreślimy linią kreskową. Na rysunku wykonawczym możemy wykorzystywać rzuty, jak również przekroje. Od krawędzi niewidocznych nie wolno wyiarować. A - rzut z przodu. Do pierwszego rzutu ustawiamy przedmiot tak, aby jego rzut zawierał najwięcej informacji (cech charakterystycznych).
C - rzut z lewej strony na prawą.
D - rzut z prawej strony na lewą.
E - rzut z dołu.
F - rzut z tyłu.
W praktyce najczęściej stosujemy układy: ABC lub ABD!.
Aksonometrią nazywamy rzutowanie modelu na jedną rzutnię i przypominają swoim wygladem rysunki perspektywiczne stosowane w plastyce. W rysunku technicznym znajdują zastosowanie trzy rodzaje aksonometrii - dimetria ukośna, dimetria prostokątna i izometria. Poszczególne rzuty róznią się między sobą sposobem ustawienia przedmiotu względem rzutni co wiąże się ze zmianą długości niektórych krawędzi.
Na powyższyjm rysunku przedstawiłem sześcian w dimetrii ukośnej wraz z wpisanym w boki sześcianu kołem. Bardzo ważne jest prawidłowe wykreślenie skrótu krawędzi sześcianu wzdłóż osi "y". Rysunki aksonometryczne stosowane są do kreślenia rysunków poglądowych. Rzadko wykorzystuje się je jako rysunki wykonawcze, gdyż przedstawienie wymiarów jest tu trudne i nie zawsze możliwe.Na powyższym rysunku wykreśliłem ten sam przedmiot w rzutach prostokątnych oraz w dimetrii ukośnej. Układ osi wykorzystywany przy kreśleniu przedmiotów w dimetrii prostokątnej. Zmieniają się kąty pomiędzy osiami, ale skrót długości krawędzi kreślonych wzdłuż osi Y pozostaje bez zmian. W takim układzie uzyskujemy dokładniejsze odwzorowanie lewego boku wyrobu oraz jego detali. Dla porównania ten sam przedmiot wykreślony w dimetrii prostokątnej. Układ osi stosowany do kreślenia przedmiotów w izometrii. Kąty pomiędzy osiami X Y Z wynoszą 120 stopni. W tym układzie osi nie występuje skrót krawędzi. Zaletą takiego odwzorowania przedmiotu jest bardzo widoczna góra przemiotu. Rzut ten możemy więc zastosować w przypadku przedmiotu, który najwięcej detali ma na górze. Przedmiot wykreślony w izometrii. Powyżej przykład praktycznego zastosowania rzutowania aksonometrycznego. Rysunek zestawieniowy tylnej piasty w rowerze. Przedmiot wykreslony jest w dimetrii ukośnej z wykorzystaniem przekroju. Wymiarowanie przedmiotów wykreślonych przy pomocy rzutowania prostokątnego.
W rysunku technicznym powszechnie stosowane jest pismo dostępne w programach komputerowych. Niestety poszczególne programy komputerowe niezbyt dokładnie i w zgodzie z polskimi normami podchodzą do kwestii pisma technicznego. W tradycyjnym rysunku technicznym stosuje się pismo znormalizowane proste lub pochyłe, dla którego określone są wszystkie wielkości charakterystyczne pisma w odniesieniu do grubości linii pisma. Na grubość linii pisma wpływ ma przede wszystkim wielkość arkusza rysunkowego. Wielkości charakterystyczne dla pisma technicznego rodzaju B. Oznaczenie Wymiary w [mm] h - wysokość wielkiej litery 1,8 2,5 3,5 5 7 10 14 20 c - wysokość małej litery 1,3 1,8 2,5 3,5 5 7 10 14 a - odstęp pomiędzy literami 0,35 0,5 0,7 1 1,4 2 2,8 4 b - odstęp pomiędzy wierszami 3,1 4,3 6 8,5 12 17 24 34 e - odstęp pomiędzy wyrazami 1,1 1,5 2,1 3 4,2 6 8,4 12 d - grubość linii pisma 0,18 0,25 0,35 0,5 0,7 1 1,4 2,0 Kolorem żółtym oznaczyłem wymiary pisma, które będziemy stosować na arkuszach A 4. Kształty liter - pismo techniczne proste rodzaju B Szerokości "g" liter i cyfr można wyrazić w postaci zależności od grubości linii pisma okreslonej jako wartość "d". Ma to swoje uzasadnienie. Trudno byłoby na rysunku pisać pismem o wysokości 5 mm linią o grubości 2 [mmm]. Szerokości liter i cyfr wyrażone w postaci krotności wielkości "d" 1d I, i 2d l 3d j, ł, 1 4d J, c, ć, f, r, t 5d C, Ć, E, F, L, b, d, e, g, h, k, n, o, p, q, s, u, v, x, y, z, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 0 6d a, ę, Ę, B, D, G, Ł, H, K, N, O, P, R, S, T, U, Z, 4 7d ą, A, M, Q, V, X, Y, m, w 8d Ą 9d W
Ćwiczenie 1 - Zwymiaruj podany przedmiot stosując wymiarowanie mieszane (metoda łańcuchowa + wymiarowanie bazy rysunkowej). Ćwiczenie 2 - Wykreśl przedmiot w układzie sześciu rzutów prostokątnych. - Linie wymiarowe zakańcza się obustronnie strzałkami (niekiedy z
jednej strony). Kąt wierzchołkowy strzałki powinien wynosić około 20º.